Orico Cup » Novinky

Jak získat automatické plánování na HA?

Čas od času mi přijde zpráva s otázkou, co je potřeba udělat, abyste získali automatické plánování zápasů pro váš turnaj. Když se nad tím člověk zamyslí, tak to vlastně ani nemusí být tak těžké. Snad vám v tom poradí tento článek…


Historická vsuvka

Náš turnaj měl velkou výhodu z minulosti. Jeli jsme podle stejného herního schématu jako dřívější Arida Cup a ten automaticky plánovaný byl. Tehdy to šlo přes nikida a především přes Richarda, který byl velkým sponzorem HA = větší šance, že mu icko vyhoví. No a po skončení Arida Cupu jsme zamakali na turnajovém webu a během jedné sezóny přesvědšili icka, aby nám uvolněné schéma vrátil. Easy.

Možností je několik

Někteří bystří jedinci si už všimli, že je zde několik možností, jak urvat automatické plánování pro jejich turnaj. Já osobně vidím možnosti dvě. Nejjednoduší je převzít herní schéma některého zaniklého HA turnaje. Výhoda je v tom, že icko ani nikdo jiný nemusí do HA nic nového doprogramovávat. Stačí jen změnit název turnaje a přidělit vás jako jeho správce. Tečka, hotovo a máte to. Nevýhoda je na druhou stranu v tom, že musíte svůj turnaj uzpůsobit, aby vyhovoval hernímu schématu toho dříve zaniklého turnaje, což může znamenat zvýšení počtu účastníků, rozházení skupin nanovo apod.

Druhá a lepší možnost

Hlavní slabinou nových automaticky plánovaných turnajů je jejich obtížné programování a zapracovávání do HA. Myslím tím především herní systémy, které se téměř ve všech turnajích liší. Naprogramování jednoho takového schématu může trvat i několik hodin. A teď otázka – má smysl věnovat několik hodin činnosti, kterou v turnaji využije jen pár desítek lidí/sezónu? Ne, nemá. Co kdybychom ale tuto činnost zjednodušili a dodali ickovi dostatek kvalitních materiálů, které ušetří programátorův čas? Kdybych já usiloval o automatické plánování, šel bych na to dnes takto.

Krok 1 – průzkum je základ

Sestavil bych něco jako katalog turnajů, do kterého bych napsal co nejvíc informací, např.:

  • název turnaje, hlavní organizátor, adresa webu (kontakty)
  • priorita (podle počtu ročníků nebo kvality webu)
  • počet účastníků
  • zákl. herní schéma, např. skupiny/ skupiny+strom / strom
  • počet týmů ve skupině
  • počet postupujících
  • hrací dny

Krok 2 – analýza a výběr univerzálního schématu

Když už bych měl hromadu dat k dispozici, pokusil bych se vybrat několik univerzálních schémat, která by vyhovovala co nejvíce turnajům (s mírnou rezervou). Co tím získám? Toto schéma bude stačit naprogramovat jednou a využít ho pro více turnajů systémem Ctrl+C a Ctrl+V. Tím se zvýší počet lidí, kteří to využijí, z několika desítek na několik stovek či tisíc.

Krok 3 – propagace a jasná dokumentace

Teď už tedy víme, jak bude náš vysněný automaticky plánovaný turnaj vypadat. Zbývá nám tento sen stručně, jasně a zřetelně popsat a představit celý nápad ickovi. Samostatná myšlenka turnaje není nic převratného. Nečekejte, že když pošlete ickovi nezajímavý dokument, tak že si ho přečte a neodloží na později. Ale co kdybyste ickovi představili plán pro podporu a rozvoj HA-komunity prostřednictvým automaticky plánovaných turnajů, jehož implementace mu zabere jen pár hodin? To už je jiné kafe.

Závěrem

Doufám, že bylo výše uvedené myšlence dobře rozumnět. Třeba ji někdo z vás rozvine a dotáhne do konce. Vaše nápady, postřehy či komentáře můžete vyjádřit pod tímto článkem.

21.8.2009 v 16:00 | react

Zatím zde není žádný příspěvek. Buďte první, kdo jej vloží :-)


Sestava posledního víkendu

P. Jméno Výk.
RW Bert Nederend (EO) 9.7
C Harald Lärcher (HDFFT) 11.1
LW Nikita Bunin (RY) 10.5
RD Kristián Dostál (EO) 9.5
LD Gabriel Červený (P) 8.7
G David Kovařík (HPT) 7.1

Nejnovější komentáře

Patin: Zdravím, na PPM taky hraju a to cca 2 měsíce a...
před 3294 dny

Valger: react: v tom pripade o to vetsi by to byla skoda, jak...
před 3327 dny

react: Valger: neuvažoval, ale kdyby měl někdo zájem, poskládal všechny postupy a...
před 3329 dny

Hvězdy turnaje

P.JménoHvě
Leontiy Shyrov (TLH)24
Vladimir Gavrilov (HDFFT)21
Jakub Šedivý (ZG)20
Intis Mencens (P)20
Martin Smrž (E)19

Kanadské bodování

P.JménoG+ABody
Bjorn Folland (RY)7+36= 43
Yuriy Kornilov (RY)26+16= 42
Jakub Šedivý (ZG)22+20= 42
Nino Šimić (ZG)18+22= 40
Esa Hyytiäinen (RY)27+11= 38
Tito Helmig (RY)16+21= 37
Intis Mencens (P)25+11= 36
Daniel Tomeš (HSP)17+19= 36
Austris Damme (JP)30+5= 35
Lukáš Čapek (JP)20+15= 35

Nejlepší týmy podle výkonu

P.TýmVýkon
Zdenyho Gumy (3-B)5.98
Red Yar (2-A)5.76
Tallinn Lions HC (2-B)5.61
LHB Modřany (3-B)5.49
HC Smrdutý Plamen (4-B)5.45